• Aktywna Tablica

      • Rządowy program Aktywna Tablica
        • Rządowy program Aktywna Tablica

        • 02.07.2024 10:09
        • Podsumowanie Roku Szkolnego 2023/2024
        •            W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do realizacji kolejnej edycji Rządowego Programu „Aktywna tablica”. Program stworzył ogromne możliwości w  rozwinięciu szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Udział w programie znacząco przyczynił się do podniesienia jakości pracy naszej szkoły, a tym samym do większej efektywności nauczania. Dzięki narzędziom i programom zakupionym z dotacji uczniowie mogli pogłębiać swoją wiedzę na dany temat, a nauczyciele realizowany materiał edukacyjny mogli przedstawić uczniom z różnej perspektywy, dostosowując go w taki sposób, aby był zrozumiany dla każdego ucznia.

                    

          W ramach realizacji programu odbyły się w naszej szkole lekcje otwarte. Scenariusze lekcji otwartych zamieszczone są poniżej.

          SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

          06.05.2024

          Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ

           W KLASIE 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          Mgr Tatiana Ples

           

          1. Temat lekcji : Twierdzenie Pitagorasa.
          2. Informacje ogólne:

           Scenariusz lekcji opracowany został w oparciu o program „Matematyka wokół nas” Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne  dla drugiego etapu edukacyjnego Program ten w pełni realizuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej.

          1. Uczniowie korzystają z podręczników „Matematyka wokół nas 7” oraz zbiorów zadań.
          2. Czas trwania zajęć: 45 minut
          3. Cele lekcji:

           Cele wynikające z podstawy programowej

          Uczeń:

           · stosuje twierdzenie Pitagorasa (10.7)

           Cele operacyjne osiągane przez uczniów

          Uczeń:

          • oblicza pola kwadratów
          • dostrzega i zapisuje związki między polami kwadratów, bolami trójkąta prostokątnego
          • potęguje liczby wymierne i je dodaje
          • oblicza długość przyprostokątnej, gdy zna długości pozostałych boków
          1.  Przewidywane metody pracy:

          · Metoda problemowa (analizy przypadków)

          · Ćwiczenia praktyczne Formy pracy:

          · Praca z całym zespołem klasowym

           · Praca w grupach lub parach

          · Praca samodzielna

          1. Zaplanowane środki dydaktyczne: Wszystkie materiały dostępne są na lekcji przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej,   i w Internecie na   stronach:

          Czynności porządkowe:

          Sprawdzenie obecności.

          Zapisanie tematu lekcji.

          • Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i wyświetla prezentację multimedialną, która zwyciężyła w przeprowadzonym wcześniej konkursie nt „Kim był Pitagoras?”

          Zapoznanie uczniów z Twierdzeniem Pitagorasa

          Ćwiczenia interaktywne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

          Praca w parach.

          • Rozwiązywanie zadań ze zbioru zadań „Matematyka 7” (zadanie 1, 5 str. 164)

          Podsumowanie lekcji – ciekawostki

          Korzystając z Internetu  uczniowie wraz z nauczycielem wyszukują ciekawostek dotyczących  twierdzenia Pitagorasa.  (https://matmanaluzie.pl/twierdzenie-pitagorasa-definicja-zadania/)

          Ciekawostki

          Na podstawie twierdzenia Pitagorasa stworzono definicję trójkąta pitogarejskiego:

          Trójkąt pitagorejski to trójkąt o bokach wyrażonych liczbami naturalnymi a, b, c, spełniającymi warunek a2+b2=c2.

          Jak łatwo się domyślić, trójkątem pitagorejskim jest trójkąt prostokątny. ☺

          Aby odnaleźć trójkąty pitagorejskie, można posłużyć się wzorem stworzonym przez Pitagorasa:
          a=2n+1
          b=2n(n+1)
          c=2n2+2n+1

          Szczególnym rodzajem trójkąta pitogarejskiego jest trójkąt egipski – jest to jedyny trójkąt, który spełnia warunek a2+b2=c2, a przy tym posiada boki o długościach odpowiadających kolejnym liczbom naturalnym: 3, 4 i 5. W starożytnym Egipcie wykorzystywano go do wyznaczania kątów prostych, np. wyznaczaniu granic ziem, które regularnie zacierane były przez wodę z Nilu.

          Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem TIK

          Edukacja wczesnoszkolna kl. 2b

           

          Temat zajęć: Dzień Dziecka.

          Adresat: uczniowie klasy 2b

          Czas zajęć: 90 min.

          Prowadząca: Marta Pergoł

           

          Cele zajęć:

          • Zapoznanie uczniów z prawami dziecka zapisanymi w Konwencji                        o Prawach Dziecka.
          • Pogłębienie wiedzy na temat znajomości praw dziecka
          • Dostrzeganie odmienności drugiego człowieka.
          • Kształtowanie umiejętności komunikowania się z rówieśnikami.
          • Doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania podczas wykonywania zadań.

          Metody pracy:

          • słowna, pogadanka, aktywizująca, praca z tekstem, TIK

          Środki dydaktyczne:

          • Tablica multimedialna, laptop, aplikacja Learning Apps.org, E-podręcznik, filmy z serwisu YouTube, podręcznik, ćwiczenia.

          Materiały:

          • Kolorowe kartki samoprzylepne, arkusz papieru, przybory do pisania.
            Przebieg zajęć:
          1. Powitanie

                      Zapoznanie z tematem i celem zajęć.

          1. Wprowadzenie do tematu zajęć – burz mózgów. Uczniowie na karteczkach samoprzylepnych wypisują z czym kojarzy im się Dzień Dziecka. Następnie przyklejają karteczki na tablicy, wokół wcześniej przygotowanego napisu DZIEŃ DZIECKA.
          2. Prezentacja filmu  „Dzień Dziecka w innych krajach”  https://youtu.be/M-giGmAcfZA. Wypowiedzi uczniów na temat obejrzanego filmu oraz odpowiedzi na pytania:  

          - Jak można zorganizować Dzień Dziecka w swojej rodzinie?

          - Jak chcielibyście spędzić Dzień Dziecka w szkole?

          1. Co to są prawa dziecka? https://youtu.be/BGd7CEEWCZo
          2. Wskazanie sposobów rozwiązywania konfliktów na podstawie wysłuchanego fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu – Dzień Dziecka”  - praca z podręcznikiem strona 40-41.

          - Kim są Kuba i Buba?

          - Jak często się kłócą?

          - Z jakiego powodu się kłócą?

          - Co było powodem kolejnej kłótni?

          - Jaki sposób na zakończenie kłótni znaleźli rodzice?

          - Co oznacza powiedzenie: „Kto się lubi, ten się czubi”?

          - W jaki sposób wy rozwiązujecie konflikty?

          1. Rozmowa na temat – „Ja i moje emocje” – film E-podręcznik strona 42.

                       - Co czują i jak się zachowują osoby, które żyją w zgodzie z innymi?

            - Co czują i jak się zachowują osoby, które kłócą się z innymi?

            - Co trzeba zrobić, żeby kłótnia zamieniła się w zgodną rozmowę?

          1. Zabawa pomagająca rozwiązać konflikt „Lubię być dziewczyną – lubię być chłopakiem”.

           

          1. Praca w ćwiczeniach strona 42-43

          - Czytanie ze zrozumieniem, łączenie początku i końca zdania. Samodzielne układanie zdań.

          - Układanie i zapisywanie zdania z rozsypani wyrazowej. Wyjaśnienie utworzonego powiedzenia.

          - Układanie i zapisywanie zdań dotyczących praw dziecka.

          1. Zakończenie zajęć. Turniej Milionerzy  https://learningapps.org/12593140

           

           

           

           

           

           

        • Wróć do listy artykułów