• Szkoła Patriotów

• Szkoła Patriotów to Wojewódzki Projekt Edukacyjny, do którego przystąpiła nasza szkoła.

Jego głównym celem jest kształtowanie u dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez systematyczną opiekę nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami na terenie województwa śląskiego, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski.

Wychowanie patriotyczne to między innymi tworzenie więzi emocjonalnej dziecka i ucznia z rodziną oraz rówieśnikami, dostrzeganie wartości i piękna przyrody, przygotowanie do pracy i życia w społeczeństwie, a przede wszystkim wykształcenie miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury. Proponowane przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji patriotycznych.

•  Uroczyste akademie

Uroczyste akademie lub apele z okazji świat narodowych w naszej szkole to wieloletnia tradycja. Tu akademia z okazji Święta Konstytucji 3 maja i Święta Flagi - 11 maja 2023. Organizujemy także konkursy wiedzy historycznej.

80 rocznica Akcji Oderberg

11 października uczniowie klasy ósmej naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie i lekcji na żywo, w postaci wspomnień uczestniczki tych brutalnych wydarzeń.

W bieżącym, 2023 roku przypada 80 rocznica Akcji Oderberg przeprowadzonej przez okupanta hitlerowskiego podczas II wojny światowej w Prowincji Górnośląskiej, w tym na terenie zagłębiowskich miast: Sosnowca, Czeladzi i Będzina. Aby zachować pamięć o tragedii aresztowanych rodzin oraz dramatycznym losie dzieci skazanych na rozłąkę z rodzicami i ciężką pracę w obozach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu  wraz z Towarzystwem Opieki Nad Oświęcimiem przygotowała spotkanie poświęcone wydarzeniom 1943 roku.

• Szkolny Klub Historyczny

im. Armii Krajowej

Kącik Pamięci

Oto pamiątki po walczącym w Armii Krajowej żołnierzu. Tadeusz Chwastecki to mieszkaniec Sosnowca i dziadek jednej z nauczycielek. Tworzymy kącik pamięci.

z Sosnowieckim Inspektoratem Armii Krajowej