• Działania innowacyjne

        •  

          CZYTAM!

          działania innowacyjne w bibliotece szkolnej

          Celem działań jest budowanie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, wdrażanie do częstych kontaktów z książką, rozwijanie wyobraźni, zachęcanie do twórczości.

                      Działania innowacyjne wdrażano różnymi sposobami. Prowadzono głośne czytanie bajek i baśni najmłodszym uczniom, lekcje biblioteczne, prowadzono liczne rozmowy na temat przeczytanych książek, zorganizowano liczne konkursy, plastyczne, fotograficzne, literackie, konkursy głośnego czytania. Największą popularnością cieszyły się te ostatnie, oraz plastyczne i takie, które opierały się na losach i loteryjkach.

           

          ___________________________________________________ 

           

           

          MOJE WYBORY A   AKTUALNY RYNEK PRACY

                   Celem programu jest przygotowanie uczniów do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

                      W trakcie programu uczniowie określają własne zasoby. Diagnozę predyspozycji zawodowych dokonywano na podstawie „Ankiety skłonności zawodowych” J. Woronieckiej i „Testu inteligencji wielorakiej” H. Gardnera. Uczniowie dokonują ponadto autoanalizy i określają swoje obszary do rozwoju edukacyjno – zawodowego.

          ______________________________________

          PROGRAMY Z PLATFORMY UNIWERSYTET DZIECI

          JA W ŚWIECIE EMOCJI 

                 Roczny program (36 scenariuszy) pracy z uczniami podzielony na 7 modułów tematycznych, które skupiają się na różnych obszarach, m.in. oswajaniu emocji, dbaniu o swoje granice, poznawaniu swoich mocnych stron czy budowaniu relacji z innymi. Podczas lekcji uczniowie pracują w zespołach oraz indywidualnie, dyskutują, analizowują przypadki czy odgrywają roleRoczny program (36 scenariuszy) pracy z uczniami podzielony na 7 modułów tematycznych, które skupiają się na różnych obszarach, m.in. oswajaniu emocji, dbaniu o swoje granice, poznawaniu swoich mocnych stron czy budowaniu relacji z innymi. Podczas lekcji uczniowie pracują w zespołach oraz indywidualnie, dyskutują, analizowują przypadki czy odgrywają role.

          JA W SPOŁECZEŃSTWIE. JAK MOGĘ ZMIENIĆ ŚWIAT?

                 Podczas zajęć uczniowie analizują takie wartości, jak: odpowiedzialność, tolerancja, czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwiną wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie będą także budować postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne.

          JA W INTERNECIE. JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI?

                 Podczas lekcji uczniowie poznają podstawowe mechanizmy odpowiedzialne za nasze zachowanie w Internecie. Uczą się, jak reagować, jeśli są ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy. Poznają różnicę pomiędzy hejtem a konstruktywną krytyką i dowiadują się, jak dbać o swój wizerunek w Internecie. Uczniowie będą trenować pracę zespołową, rozwiną swoją asertywność oraz poznają ćwiczenia, które pomogą im zadbać o równowagę emocjonalną. 

          mgr Aneta Kułak

          ___________________________________________________

           

          OTWÓRZ SIĘ NA LEKTURY

               Celem innowacji było propagowanie czytania lektur poprzez różne projekty realizowane na zajęciach kreatywnych takie jak: prezentancje, lapbooki, plakaty. Uczniowie podczas realizacji działania innowacyjnego utworzyli foldery, w których zgromadzili materiały dotyczące lektur szkolnych. 

          mgr Katarzyna Krzyżowska 

          ______________________________________

           

           

          Z MAPĄ PRZEZ ŚWIAT

          to innowacja, która zaprasza dzieci do cyklu zajęć i w podróż przez siedem kontynentów, przedstawiając bogactwo kultur, cywilizacji oraz przyrody z różnych zakątków świata

          mgr Marta Pergoł

          ______________________________________

          MALI NAUKOWCY

          Działania innowacyjne przeprowadzane w świetlicy szkolnej mają na celu rozbudzanie ciekawości poznawczej i naukowej pasji dzieci z klas I-III, zgodnie z myślą Konfucjusza: "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi   zrobić, a zrozumiem".

          mgr Marta Pergoł

          ______________________________________

          Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT - 

          nauka ortografii z wykorzystaniem gier i zabaw.

          Innowacja opiera się na twórczych, aktywizujących i innowacyjnych działaniach, mających na celu rozwijanie umiejętności ortograficznych uczniów, doskonalenie znajomości zasad ortografii, z uwzględnieniem założeń podstawy programowej.

          Innowacja rozwija samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów co jest zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. 

          mgr Marta Pergoł

          ________________________________________

           

          Ways to improve your English knowledge

                  Program daje możliwość wyznaczania krótko i długoterminowych celów w zakresie poszczególnych tematów jak również modyfikowania ich w razie potrzeby. W miarę wzrostu kompetencji językowych uczniów, wzrastał będzie poziom trudności omawianego materiału. Dodatkowo dopuszcza się zgłaszanie przez uczniów własnych pomysłów, tym samym dając im okazję do jeszcze większego zaangażowania w proces uczenia się. Aktywizacja i zaangażowanie uczniów na zajęciach będzie kluczem do sukcesu w nauce języka obcego.

           mgr Aneta Kułak 

          ______________________________________

          Wszędobylska matematyka - 

          rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci matematyką

                   Do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej należy myślenie matematyczne, rozumiane jako umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu  codziennym oraz prowadzenie elementarnego rozumowania matematycznego. Kolejną umiejętnością bardzo ważną jest posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informacyjno - komunikacyjnymi, w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji. Zajęcia mają na celu ćwiczenie wspomnianych umiejętności.

          mgr Tatiana Ples

          _____________________________________

          Polubić fitness -

          nowoczesne formy prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego

                 Celem  innowacji jest podniesienie poziomu sprawności fizycznej oraz świadomości młodzieży. Uczniowie biorąc udział w dodatkowych zajęciach rekreacyjnych, zdobędą wiedzę oraz podniosą swoją sprawność. Efektem wprowadzonej innowacji będzie indywidualna kontynuacja systematycznego uprawiania wybranej formy aktywności fizycznej.

          mgr Agnieszka Stawiarz

           ______________________________________

          Ways to improve four language skills

          Działanie daje możliwość wyznaczania krótko i długoterminowych celów w zakresie poszczególnych tematów jak również modyfikowania ich w razie potrzeby. W miarę wzrostu kompetencji językowych uczniów, wzrastał będzie poziom trudności omawianego materiału. Dodatkowo dopuszcza się zgłaszanie przez uczniów własnych pomysłów, tym samym dając im okazję do jeszcze większego zaangażowania w proces uczenia się. Aktywizacja i zaangażowanie uczniów na zajęciach będzie kluczem do sukcesu w nauce języka obcego.

          mgr Aneta Kułak

          ______________________________________

           

          Wychowawcze abecadło

          Cel główny: integracja zespołu klasowego

          Cele szczegółowe:

          - poprawa relacji rówieśniczych

          - rozumienie wybranych pojęć opisujących problemy współczesnego świata,

          - zachęcanie do samodzielnego pozyskiwania informacji,

          - kształtowanie u uczniów postawy szacunku wobec drugiego człowieka,

          - przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym

          mgr Joanna Paluszkiewicz

          ______________________________________

          Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa.

          Zadaniem działań innowacyjnych  jest zachęcenie uczniów do oglądania i czytania książek oraz  nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą, instytucjami publicznymi - biblioteką miejską, szkolną a domem rodzinnym dzieci.

          mgr Ewa Windys

          ______________________________________

           

           Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

                 Innowacja pedagogiczna „Jak cię widzą, tak cię piszą” jest ściśle powiązana z Programem Wychowawczym Szkoły i Programem Profilaktycznym, stanowi  uzupełnienie i wzbogacenie realizowanych w nich treści i jest zgodna z podstawą programową. Dobre wychowanie, czyli nienaganne maniery, życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji powinny być nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa. Niestety, ostatnio coraz częściej obserwuje się nie tylko brak grzeczności we wzajemnych relacjach, ale nawet przypadki agresji wśród dzieci i młodzieży, dlatego wskazane wydaje się prowadzenie zajęć na  temat kultury i właściwego zachowania.

          mgr Anna Baran

          ______________________________________

           Poznaję siebie i innych

           Działania innowacyjne "Poznaję siebie i innych" w klasie pierwszej miały na celu kształtowanie postaw prospołecznych, etycznych oraz  zachowań ekologicznych uczniów.

          mgr Ewa Windys

          ______________________________________

           

          Sosnowiec moją Małą Ojczyzną.

          Założeniem programu o którym wyżej mowa jest poznanie przez uczniów klasy III własnego dziedzictwa kulturowego, które powinno odbywać się od wczesnego dzieciństwa na każdym etapie edukacji    poprzez    formy    i    metody    pracy    dostosowane    do   rozwoju  psychofizycznego  i intelektualnego, we współpracy ze środowiskiem na zajęciach,  z wykorzystaniem podstaw programowych   przedmiotów   nauczania.   Ważną rolę odgrywają również działania pozalekcyjne i pozaszkolne.

          Program „Sosnowiec moją Małą Ojczyzną” przeznaczony jest dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Nr 36 w Sosnowcu do realizacji w roku   szkolnym 2017/2018. Ma  na   celu   poszerzenie    wiedzy uczniów na temat regionu, w którym żyją oraz kształtowanie nawyku kontynuacji tradycji regionalnych.

           mgr Ewa Windys

          ______________________________________

          Innowacja pedagogiczna

          Podróż do magicznego świata sztuki

          Innowacja pedagogiczna w zakresie metodyczno-programowym „Podróż do magicznego świata sztuki” jest wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego oraz sposobem na pokonanie wszelkich oporów, strachu i niechęci przed działaniem i zadaniami stawianymi przez szkołę.

                     Wyżej wymieniona innowacja przewidziana jest do realizacji przez wszystkich uczniów klasy I b w roku szkolnym 2017/2018 i w kolejnych latach I etapu kształcenia. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć dodatkowych, raz w tygodniu.

                       W założeniu  programu  pojęcie    „twórczość” oznaczać    będzie każde działanie dziecka, dające coś od siebie    i    z   siebie,  kiedy   trafnie   będzie   zaspakajało   swoje  potrzeby    w    sposób  często  oryginalny,  niezwykły i niepowtarzalny. Zajęcia nastawione są na osiąganie sukcesów  i fascynację własną aktywnością, a różne dziedziny sztuki  stają się inspiracją do przeżywania, poznawania siebie i działania. Główne kierunki działań to: 

          • muzyka, taniec, ruch 
          • żywe słowo, teatr
          • sztuki plastyczne

          Ponadto   należy   nadmienić,   że    zajęcia    będą     oparte     na   wiedzy, umiejętnościach, zdolnościach  i zainteresowaniach uczniów, a nauczyciel jest jedynie towarzyszem i przewodnikiem po trudnej sztuce uprawiania twórczego stylu życia. 

           mgr Agnieszka Madejska - Rapacz

          ______________________________________

           

          Innowacja pedagogiczna w świetlicy szkolnej

           

          Świetlica szkolna jest miejscem, gdzie uczniowie mile spędzają czas, kształtują swoją osobowość, wyrabiają  nawyki do samodzielnej pracy oraz samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności,  ujawniają i rozwijają  swoje zainteresowania poprzez uczestniczenie w różnorodnych formach zajęć.

               Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów powstała  innowacja pedagogiczna pt.: „Mały artysta”. Powstała ona z potrzeby urozmaicenia dzieciom czasu spędzanego w świetlicy, tak aby była ona miejscem atrakcyjnym dla uczniów. Inspiracją do napisania niniejszej innowacji było również to, że kontakt ze sztuką kształtuje w młodym człowieku poczucie ładu, porządku i estetyki, rozbudza zaciekawienie i wrażliwość, pomaga w odkrywaniu własnego ,,ja”. Dziecko podczas aktu tworzenia, angażując się w swoje dzieło pozbywa się zahamowań i poczucia niepewności, uczy wiary we własne siły i możliwości. Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową i instynktowną. Młody człowiek podczas aktu tworzenia przeżywa radość i zadowolenie, co pobudza go do dalszego działania. Efekty własnej pracy motywują zaś do dalszych poszukiwań indywidualnej drogi artystycznej.

                  W dzisiejszych czasach, gdy komputery i programy multimedialne zdominowały świat dziecka, mało uczy się rysowania, malowania, wycinania. Dlatego szczególnie celowe i potrzebne staje się prowadzenie ciekawych zajęć plastycznych.

                 Praca w świetlicy szkolnej stwarza wiele możliwości by rozwijać te cenne wartości. Założeniem innowacji jest wzbudzanie zainteresowań plastycznych dzieci, rozwijanie ich zdolności, samodzielności, zachęcanie do podejmowania inicjatywy oraz twórcze, konstruktywne spędzanie czasu wolnego. Zajęcia służą wprowadzaniu nowych form i metod pracy a jednocześnie doskonalą dotychczasowe umiejętności.

                 Program innowacji jest zgodny z podstawą programową. Zawiera zadania, których poziom i stopień trudności dostosowany jest do wieku i możliwości dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Opiera się na aktywności młodego człowieka na polu działalności plastycznej oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnorodnymi technikami i materiałami plastycznymi.

          mgr Monika Katarzyńska - Gondzik

           

          Mali Ratownicy

          Celem programu jest przygotowanie uczniów do właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego poprzez prawidłowe wykonanie resyscytacji krążeniowo-oddechowej. W ramach zajęć uczniowie w formie zabawy poznają kolejno podstawowe czynności ratujące życie:

          • bezpieczeństwo
          • sprawdzanie przytomności
          • wezwanie pomocy
          • sprawdzanie oddechu
          • pozycję boczną bezpieczną
          • wdechy ratownicze
          • uciskanie klatki piersiowej 

          Po zakończeniu zajęć dzieci znają poszczególne elementy łańcucha przeżycia, ćwiczą na manekinach. Po pozytywnym zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego otrzymują certyfikaty.
          Za przeprowadzenie zajęć odpowiedzialna jest mgr Grażyna Śmiglewicz.