Wycieczka klasy 5a, 5b oraz 6a do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach była pełna wrażeń, emocji i dobrej zabawy.
Wycieczka klas 5a,5b i 6a do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach
- 45
Święto drzewa
Klasa 1a uczciła Świeto Drzewa pracami plastycznymi.
3
Witaminowe pyszności
Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Uczniowie klasy 2 a przedstawiają swoje małe dzieła. Prawdziwe bomby witaminowe. Smacznego
16
Dzień Chłopaka w 6a, było pysznie!!!
Klasa 1a świętuje Dzień Chłopaka. Spełnienia marzeń przystojniaczki
- 5
Dzień Chłopaka w klasie 1B
- 1
Idzie lasem Pani Jesień...
Prace uczniów klasy 2a wykonane na zajęciach kreatywnych.
Zabawy z solą.
Mali czarodzieje z klasy 2a wykonali doświadczenia z solą. Efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciach.
10
Piknik edukacyjny
Piknik edukacyjny u podnóża Babiej Góry - fantastyczna wycieczka z udziałem klasy 2a, 4 a i 4b było cudownie zobaczcie sami
65
Bezpiecznie na drodze.
Zajęcia kreatywnych w klasie 2a odgrywliśmy scenki w ruchu drogowym oraz stworzyliśmy super makiety.
4
Wycieczka do zabytkowej kopalni srebra
21 września br. klasa 7a odbyła wycieczkę do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Po ubraniu kasków zjechalismy ponad 40 m w dół. Tu rozpoczęlismy się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzeliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX.Wielką atrakcją było przepłynięcie łodziami trasy między dwoma szybami kopalni. Wycieczka była bardzo udana, zwiedzaliśmy wyjątkowe miejsce i poznaliśmy trud pracy górników.
10
Podwodny świat w słoiku. Prace klasy 2a
Wspominając wakacje uczniowie klasy 2a tworzyli swoje podwodne światy. Same cudeńka.
Wakacyjne wspomnienia klasy 2a
- 4
Pierwsze efekty pracy na zajęciach kreatywnych uczniów klasy 1a
- 3
Serdecznie witamy po wakacjach!!!
Szanowni Rodzice i drodzy Uczniowie
Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, które odbędzie się
1 września 2021 r. o godz. 9.30Ze względów sanitarno - epidemiologicznych rodzice nie biorą udziału w uroczystości, za wyjątkiem klasy 1 (w spotkaniu może brać udział tylko jeden rodzic/opiekun).
Spotkania z wychowawca odbędą się w następujących salach:
1a –sala nr 17
1b - sala nr 36
2a - sala nr 27
2b - sala nr 19
3a - sala nr 18
3b - sala nr 29
4a - sala nr 41
4b - sala nr 49
5a - sala nr 45
5b - sala nr 46
6a - sala nr 10
7a - sala nr 37
7b - sala nr 50
7c - sala nr 25
8a - sala nr 43
8b - sala nr 47
Dnia 2 września 2021 r. o godzinie 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami klas 6a, 7a, 7b, 7c, 8a, 8b.
Dnia 7 września 2021 r. o godz. 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami klas 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 5b.
Procedura bezpieczeństwa obowiązująca w Szkole Podstawowej nr 36 w Sosnowcu od 1 września 2021 roku
Procedura bezpieczeństwa obowiązująca w Szkole Podstawowej nr 36
w Sosnowcu od 1 września 2021 rokuOrganizacja pracy szkoły, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS przedstawia się następująco:
Ogólne zasady:
Szczepienie
- rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
Dystans
- minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5m
Dezynfekcja
- przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Higiena
- częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust
Maseczka
- w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu między grupami.
Wietrzenie
- przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
- Zajęcia dydaktyczne są prowadzone w szkole, tj. w trybie stacjonarnym.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
- Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga). - Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania
w przestrzeni publicznej. - Przy wejściu do budynku szkoły jest zamieszczona informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Dozowniki są regularne napełniane.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust
i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania
w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. - Ograniczone - do niezbędnego minimum - zostaje przebywanie w szkole osób z zewnątrz (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach z zachowaniem dystansu od innych osób min. 1,5 m.
- W dalszym ciągu obowiązują wcześniej ustalone zasady szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia - kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Sprzęty sportowe i programowe będą dokładnie czyszczone oraz dezynfekowane. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, będą usunięte aby uniemożliwić do nich dostęp.
- Uczniowie muszą posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki mogą zostawiać w szkole.
- Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) będą wietrzone co najmniej raz na godzinę,
w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. - Uczniowie jak najczęściej będą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Można organizować wyjścia otwarte, np. park, las, tereny zielone z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- W najbliższym czasie nie będzie wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy. - Ustalone zostają zasady bezpiecznego korzystania z szatni.
- Zajęcia świetlicowe będą się odbywały w pomieszczeniu świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlica będzie wietrzona (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym
w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. - Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej będą mieli ograniczone do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej należy nosić maseczki.
- Ustalone zostają zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny one odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Ustalone zostają zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- W porozumieniu z higienistką szkolną ustalone zostają zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone
w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. - Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania
w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się
z pozostałymi uczniami. - Uczniów i pracowników szkoły przebywających na terenie placówki obowiązuje reżim sanitarny i obowiązek przestrzegania wdrożonych procedur bezpieczeństwa.
- Praca specjalistów - pedagoga, psychologa, logopedy, nauczycieli rewalidacji pozostaje bez zmian.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym znajduje się wykaz z numerami telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala
i służb medycznych. - Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzący do szkoły muszą dezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne, mieć zakryte usta i nos oraz nie przekraczać obowiązujących stref przebywania.
- Wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły zobowiązani są regularnie myć ręce wodą
z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. - Codzienne prace porządkowe będą monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek
i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. - Codzienne wietrzenie sal i korytarzy należy przeprowadzać ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie , gdy okna są otwarte.
- Przeprowadzając dezynfekcję, będą ściśle przestrzegane zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Na bieżąco pracownicy szkoły dbają o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Dla uczniowie i pracowników używających masek lub rękawic jednorazowych, zapewnione zostaje miejsce/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
- Sale lekcyjne będą wietrzone, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci
w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.
Gastronomia
- W szkole organizowane jest żywienia (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia. obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzone zostają zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, albo dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Korzystanie z posiłków odbywać się będzie w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami
w czasie epidemii. Spożywanie posiłków będzie odbywać się w tych samych grupach
i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5m. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów
i poręczy krzeseł po każdej grupie. - Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
- Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C.
- W stołówce nie ma samoobsługi. Dania i produkty będą podawane przez osobę do tego wyznaczoną, nauczyciele dyżurujący.
- Szczególna uwaga będzie zwracana na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
- Wszyscy pracownicy zostaną poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązaniach.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
- W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, będą zastosowane rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.
- Zostanie wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
- Pracownicy szkoły zostaną poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie
z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia muszą zadzwonić pod nr 999 lub 112. - W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły skontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- Po ustaleniu miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem przeprowadzone zostanie dodatkowe sprzątanie zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
- ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
Wakacje! Życzenia
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne życzy naszym kochanym pociechom niezapomnianych i bezpiecznych wakacji!!!
OTWÓRZ (otwiera się w osobnym oknie)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie